Sklepy internetowe obsługa

Skutecznym sposobem na osiągnięcie sukcesu przy sprzedaży produktów online jest zadbanie o to, aby obsługa sklepów internetowych spoczywała w rękach profesjonalistów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że sprzedaż produktów dla klientów naszej firmy przebiegać będzie w jak najkorzystniejszych warunkach, a liczba zamówień będzie sukcesywnie wzrastać. Jakie działania należy podjąć, aby rozpocząć obsługę klientów w sklepie internetowym?

Na czym polega obsługa sklepu internetowego?

Obsługa sklepów internetowych w swojej specyfice uzależniona jest od tego, co stanowi wyróżnik danej firmy, a także od tego, jaki model ecommerce przyjęła ona w swojej branży. W większości przypadków obsługa klientów opiera się o kilka zadań pracownika odpowiedzialnego za obsługę:

  • Dodaje produkty, które są dostępne w sprzedaży,
  • aktualizowanie danych sklepu internetowego,
  • Dba o dodawanie aktualnych materiałów w postaci zdjęć, opisów oraz materiałów wideo, dzięki czemu można znacząco zwiększyć sprzedaż i zachęcić klientów do tego, aby zdecydowali się na kontakt.
  • Odbiera telefony oraz udziela informacje klientom zainteresowanym skorzystaniem z usługi firmy. Ważne jest, aby pracownik poświęcił pewną ilość czasu na zapoznanie się ze specyfiką działalności biznesu.

Praca w sklepie internetowym

Praca w sklepie internetowym różni się w zależności od tego, o jakim typie sklepu mówimy. Możemy prowadzić mały sklep internetowy, w którym pracować będzie zaledwie kilka osób. Wtedy jeden pracownik będzie miał zazwyczaj kilka kompetencji, w których będzie musiał się sprawdzić. Właśnie tu przydatne jest rozległe doświadczenie w obsłudze witryny i świadczeniu usług klientom w sieci. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli nasze działania dotyczą dużych sklepów internetowych. W takim przypadku pracownicy sklepu internetowego przyjmują nawet tysiące zamówień każdego dnia. Skuteczne działania w celu prawidłowej obsługi klienta wymagają, aby każdy pracownik był wyspecjalizowany w konkretnej dziedzinie. Choć ogólne doświadczenie wciąż jest mile widziane, możesz mieć pewność, że skupienie się na jednej dziedzinie działań e-commerce pozwala na zmaksymalizowanie efektywności działań. Co więcej, właściwe rozdzielenie zadań na różne stanowiska daje firmie możliwość na coraz lepszy i prężniejszy rozwój.

Obsługa sklepów internetowych – specjaliści ecommerce

Przy prowadzeniu sklepu internetowego, który jest znacząco większy, warto rozdzielić na pracowników wąsko wyspecjalizowane stanowiska. Posiadanie określonych umiejętności i stworzenie stanowisk usprawni zarówno proces tworzenia reklamy w internecie, jak i pomoże w lepszej obsłudze bezpośredniej i skłoni klientów do zakupu towarów oferowanych w ramach naszego sklepu internetowego. Wyróżnić można następujące stanowiska e-commerce, które wymagane są przy obsłudze sklepów internetowych:

  • Obsługa klienta i sprzedaż – stanowisko to wiąże się z odpowiedzialnością za stały kontakt z potencjalnym nabywcą naszych towarów, a także z udzielaniem odpowiedzi na wszelkie zapytania klienta. Należy pamiętać, że nawet najlepsza oferta może okazać się niekorzystna, jeśli klienci spotkają się ze zniechęcającą obsługą pracownika bezpośredniego kontaktu.
  • Specjalista od reklamy – rozwój internetu oraz przestrzeni mediów społecznościowych pozwala na wykorzystanie nowych metod reklamowych, które dostępne są na rynku. Dlatego też warto powierzyć odpowiednie stanowisko profesjonaliście, który wykorzysta różnego rodzaju dane i materiały, aby zwiększyć zasięgi świadczonych usług i skutecznie znajdzie sposób na to, aby wypromować nasz sklep internetowy.

Sklep internetowy a praca fizyczna

Zależnie od specyfiki świadczonej usługi e-commerce może zaistnieć konieczność zapewnienia pracy dla pracowników fizycznych, jeśli prowadzenie sklepu połączone jest z posiadaniem własnej hali produkcyjnej. W takim przypadku oczywiste jest, że za obsługę zamówienia odpowiadać będą nasi pracownicy fizyczni. Jeśli jednak sklep zajmuje się realizacją zamówień produktów sprowadzanych z hurtowni, firma odpowiada jedynie za przyjmowanie zamówień oraz marketing. Produkcja oraz wysyłka jest zadaniem hurtowni, a więc w ramach dropshippingu istnieje możliwość praktycznego ograniczenia posiadania pracowników fizycznych.

Cechy przydatne przy pracy w sklepie internetowym

Uskutecznienie obsługi online możliwe jest dzięki kilku cechom, których posiadanie zapewni potencjalnym pracownikom większy wpływ na rozwój naszej firmy i wyraźniejsze zaistnienie jej na rynku. Są to:

  • Doświadczenie w podobnej branży – pracując dla sklepu świadczącego podobne usługi, pracownik już na starcie będzie miał szansę na lepszy kontakt z klientem
  • lekkie pióro i kompetencje komunikacyjne – w branży e-commerce obie te cechy są niezwykle przydatne praktycznie na każdym stanowisku. Posiadanie ich jest szczególnie istotne, jeśli szukamy kogoś, kto będzie udzielał odpowiedzi na zapytania klientów.

Kompleksowa obsługa klienta e-commerce

Niezależnie od wielkości sklepu, końcowym celem jest pełna, kompleksowa obsługa klientów. Wdrożenie szeregu działań możliwe jest dzięki wieloaspektowemu podejściu do sklepów internetowych. Oznacza to, że musimy zadbać o najdrobniejsze nawet szczegóły, nie tylko samo przedstawienie produktów dostępnych w naszym sklepie. Ważne jest nie tylko budowanie świadomości marki, tworzenie przyciągających uwagę reklam, ale i zadbanie o to, aby klienci mieli ułatwiony np. kontakt e-mail.

Korzyści ze wdrożenia usługi e-commerce

Co otrzymamy dzięki wdrożeniu usługi e-commerce? Przede wszystkim będzie możliwe zaistnienie na rynku. Co więcej, wszelkie działania internetowe umożliwią zwiększenie ruchu na naszej stronie, a także zapewnią pozyskiwanie nowych klientów. Jeśli zadbamy o to, aby strona internetowa była sprawnie i intuicyjnie przygotowana, nasz sklep zacznie lepiej i szybciej świadczyć działania z zakresu sprzedaży towarów oraz obsługi klienta.

E-mail, zgoda na przetwarzanie danych osobowych – co należy zaznaczyć przy współpracy z agencją?

Jeśli znajdziemy agencję, która oferuje obsługę sklepu internetowego, będziemy mieli możliwość szybkiego i sprawnego wysłania wiadomości bezpośrednio z pozycji strony internetowej. Zazwyczaj oznacza to podanie danych kontaktowych (nr telefonu, adres e-mail) oraz krótkie opisanie tego, czym jesteśmy zainteresowani.

Zwiększenie sprzedaży w istniejącym już sklepie

Zanim skorzystamy ze wsparcia profesjonalistów, często decydujemy się na to, aby samodzielnie założyć sklep internetowy. Jest to działanie korzystne przy małych biznesach, które dopiero zaznaczają swoją pozycję w przestrzeni sieci online. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w prowadzeniu takiego sklepu, koniecznie powinniśmy sięgnąć po pomoc specjalistów. Wskazane jest to m.in. wraz z rozwojem naszego sklepu. Profesjonalna agencja udoskonali istniejący już sklep, sprawdzi też, jak można wykorzystać obecnie zaimplementowane rozwiązania.

Czy prowadzenie sklepu w internecie jest proste?

W zależności od tego, w jakiej branży umiejscowiona jest nasza firma, prowadzenie sklepu online może być prostsze lub trudniejsze. Pamiętać jednak należy o tym, że w większości przypadków zaistnienie na rynku i walka z konkurencją jest zadaniem wymagającym uwagi, doświadczenia i czasu. Dlatego też warto sięgnąć po profesjonalną obsługę sklepu internetowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Inne Posty

fotografia produktowa

Wykonywanie zdjęć produktowych

Ecommerce to niewątpliwie wygodny i coraz częściej wybierany sposób zakupów. Minusem tej formy jest natomiast brak możliwości zobaczenia produktu na żywo. To właśnie główne powody,

fulfilment e commerce logistyka sklepow internetowych

Sklepy internetowe obsługa

Skutecznym sposobem na osiągnięcie sukcesu przy sprzedaży produktów online jest zadbanie o to, aby obsługa sklepów internetowych spoczywała w rękach profesjonalistów. Dzięki temu będziemy mieli

fulfilment e commerce logistyka sklepow internetowych

Konfekcjonowanie kosmetyków

Konfekcjonowanie kosmetyków to działanie specyficzna forma usługi, która związana jest z pakowaniem i przygotowywaniem towarów, a dokładniej kosmetyków. Kto zajmuje się konfekcjonowaniem kosmetyków? Procesem dostosowania

fulfilment e commerce logistyka sklepow internetowych

Magazynowanie Warszawa

Często zdarza się, że w naszym domu bądź biurze zaczyna brakować przestrzeni na składowanie rzeczy, których nie używamy. Problem ten pojawia się również w trakcie