Obsługa paczek sklepu internetowego

fulfilment e commerce logistyka sklepow internetowych

Zamówienia internetowe w dobie tak szybkiego rozwoju branży e-commerce są zjawiskiem niezwykle popularnym. Działania związane z obsługą paczek sklepu internetowego, czyli wysyłką towarów do Klienta to istotny etap procesu realizacji zamówienia online. Sprawne działanie sklepu internetowego w zakresie realizacji zamówienia to gwarancja satysfakcji Klienta, a także możliwość zwiększenia konkurencyjności własnego sklepu internetowego na rynku e-commerce. Oferujemy fachową pomoc w wysyłaniu paczek wraz z przygotowaniem ich do wysyłki — od momentu pobrania z półki naszego magazynu, przez udzielenie Ci wsparcia technicznego związanego z wysyłką, po monitorowanie etapów dostawy realizowanej przez kuriera lub listonosza. Jesteśmy firmą, która ma szerokie doświadczenie i wiedzę z zakresu mechanizmów usprawniających działania sklepu internetowego. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie realizacji zamówień składanych drogą online. Rozwijaj swój sklep internetowy razem z nami!

Popularność e-commerce

W dzisiejszych czasach coraz częściej konsumenci decydują się na zakupy w e-sklepie. Korzystanie z tej możliwości składania zamówień jest wygodne i daje możliwość w krótkim czasie stać się posiadaczem zakupionych produktów. Dzięki sprawnemu działaniu sklepu internetowego zamówienie może dotrzeć nawet w ciągu tego samego dnia. W okresie tak znaczącej popularności e-commerce sklepy online dokładają wszelkich starań, aby oferta produktów proponowanych dla Klientów była możliwie jak najszersza i konkurencyjna w stosunku do innych sklepów internetowych. Większość Klientów do składania zamówień zachęca nie tylko szeroki wybór produktów i niższe ceny, ale także wygoda związana z wyborem dostawy. Istotnym działaniem sklepu internetowego jest usprawnienie wielu działań, tak aby każdy Klient został obsłużony sprawnie i z należytą starannością.

Obsługa zamówień w sklepie internetowym

Realizacja zamówienia złożonego przez Klienta rozpoczyna się w momencie, gdy dokona on płatności za wybrane produkty ze sklepu online. Masz istotny wpływ na to, jak sprawnie przebiegnie obsługa realizacji zamówienia przez Twój sklep internetowy. To od tego zależy czy Klient będzie zadowolony z obsługi i ponownie skorzysta z opcji zakupów produktów w sklepie. Sklepy online w celu przyciągnięcia uwagi Klienta kuszą ofertami promocyjnymi. Na stronach internetowych często znajdują się komunikaty informujące o korzyściach z zapisu do newslettera, darmowej wysyłce lub możliwości otrzymania rabatu na zakupy. Jest to ciekawe działanie i przekłada się na zainteresowanie ofertą sklepu.

Od sposobu płatności zależy szybkość wysyłki!

Istotnym aspektem dotyczącym sprawnej obsługi realizacji zamówienia jest forma dokonania płatności za zamówione produkty. Wiele sklepów internetowych daje możliwość korzystania z automatycznej opcji płatności, która w krótkim czasie księguje wpłatę za paczkę na konto sprzedającego. W przypadku wyboru przez Klienta sposobu płatności za pobraniem, sprzedawca przygotowuje zamówienie do wysyłki niezwłocznie. Pieniądze za zamówione produkty Klient przekazuje w momencie odbioru paczki. Dopiero po otrzymaniu wpłaty sklep podejmuje kolejne działania związane z realizacją zamówienia, czyli skompletowanie i pakowanie zamówionych produktów, zabezpieczenie przesyłki i zamówienie kuriera w celu odbioru i dostarczenia paczek do Klienta.

Pomoc w przygotowaniu paczek do wysyłki

Istotnym działaniem mającym wpływ na obsługę realizacji zamówienia internetowego jest pakowanie zakupionych przez Klienta towarów sklepu internetowego. Wielu z nas wyrabia sobie opinię o sklepie na podstawie tego, co widzi w dniu dostawy. Dlatego tak ważne jest to, w jakim opakowaniu dane zamówienie zostanie dostarczone do Klientów. Oprócz sprawnej realizacji zamówienia bardzo istotny jest szereg dodatkowych czynników, takich jak sposób pakowania produktów, odpowiednie zabezpieczenie przed wysyłką czy chociażby dodatkowy upominek do zamówienia online. Przedsiębiorca, który ceni sobie opinię Klientów, zrobi wszystko, by poprzez taką wydawałoby się drobnostkę jak zapakowanie zamówienia, przekonać do ponownych zamówień w swoim sklepie.


W zależności od rodzaju przesyłki bardzo istotne jest zadbanie, by wysyłane produkty były chronione na czas dostawy poprzez m.in. kartony, tuby czy materiały wypełniające. Magazyn musi być przygotowany na spakowanie każdego zamówienia. 

Możemy znacząco pomóc w przygotowaniu paczek do wysyłki. Bardzo ważne jest użycie właściwych materiałów i opakowań oraz zadbanie, by zamówiony produkt był odpowiednio zabezpieczony na czas dostawy. Właściwe pakowanie przesyłki e-commerce poprzez zwracanie uwagi na najdrobniejsze szczegóły przyczynia się do zadowolenia Klienta i możliwości ponownego złożenia zamówień na produkty. Sprawna obsługa związana z dostarczeniem produktu do miejsca docelowego wpływa niewątpliwie na jakość realizacji zamówienia. Po skompletowaniu przesyłka jest gotowa do przewozu. Następuje odbiór paczek przez wybranego kuriera. Należy pamiętać, że czas odbioru paczki przez kuriera zależy od tego, jak szybko będzie przygotowane zamówienie.

Wysyłka zamówienia internetowego

Wysyłka zamówienia internetowego to niezwykle ważny aspekt działalności sklepu internetowego. Mamy z nim do czynienia w momencie, gdy zamówienie zostało już skompletowane, zapakowane w jedną paczkę i przekazane do dostawy. W sprawnym działaniu na rynku e-commerce, istotne jest, aby obsługa paczek do wysyłki i dostawa zamówionej paczki była dostosowana do potrzeb Klienta. Wiele osób, składając zamówienie, wybiera możliwość dostawy wybranego produktu prosto do domu. Są także Klienci, którzy ze względu na aktywny tryb życia wolą, aby ich produkt został umieszczony w paczkomacie lub przekazany do odbioru na poczcie i odebrany w dowolnych godzinach.


Istnieje także możliwość osobistego odbioru zamówień w przypadku, gdy sklep oferuje takie rozwiązanie. Dla każdego sklepu internetowego nadążanie za ciągle zmieniającymi się potrzebami Klientów jest bardzo ważne. Dlatego też sprzedawcy dają im możliwość skorzystania z dowolnie wybranego wariantu dostawy zamówień, w czym jako warszawski operator logistyczny często aktywnie uczestniczymy.

Formy wysyłki zamówień internetowych

Spakowane zamówienie czeka na odbiór przez odpowiednich kurierów. Sklepy internetowe dają szeroki wybór sposobu dostawy zamówionych produktów. Klient sklepu internetowego ma do wyboru kilka rodzajów wysyłki różniących się ceną i czasem realizacji zamówień. Najczęściej są to firmy kurierskie, paczkomaty InPost oraz Poczta Polska. 

 

Dostawa za pośrednictwem firmy kurierskiej 

Kurier dostarcza przesyłkę na podany w zamówieniu adres. Dostawa kurierem odbywa się w sposób szybki i wygodny dla kupującego. Istotną informacją jest fakt, że jeśli zamówienie zostanie złożone odpowiednio wcześnie, jest szansa, że kurier dostarczy je jeszcze tego samego dnia. Istotne są informacje związane z możliwościami, jakie oferują firmy kurierskie. W czasie tak rozwiniętej działalności e-commerce konieczne jest zapewnienie Klientom możliwości zmiany adresu dostawy przesyłki lub czasu doręczenia. 


Dostawa do paczkomatu InPost 

Paczkomaty InPost to system skrytek pocztowych służący do odbierania paczek. W przeciwieństwie do kuriera działającego tylko w dni robocze paczkomat funkcjonuje 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to wygodna dostawa zamówienia, które można odebrać w dowolnych godzinach. Przy składaniu zamówień Klient wybiera najbliższy punkt odbioru. W momencie, gdy paczka zostanie umieszczona w wybranym paczkomacie, odbiorca otrzymuje wiadomość sms lub na adres e-mail z kodem odbioru i informacją, że przesyłka czeka na odbiór. Dostawa zamówień do paczkomatu InPost możliwa jest tylko przy wcześniejszej zapłacie. Należy pamiętać, że nieodebrana paczka w ciągu 48 h wraca do nadawcy. 

 

Dostawa za pomocą Poczty Polskiej 

Jest to dostawa listu lub paczki, którą przekazuje listonosz lub kurier Poczty Polskiej. Ten sposób dostarczenia przesyłki jest tani, najczęściej wybierany przez zamawiających, dla których czas dostawy jest mało istotny. Korzystając z naszych usług, zadbasz o to, aby konsumenci mieli do wyboru różne formy dostawy zamówień i otrzymywali swoje zakupy w najwygodniejszy dla siebie sposób.

Śledzenie przesyłki

Ważnym dodatkiem zapewniającym zamawiającemu duży komfort jest możliwość śledzenia przesyłki na każdym etapie jej dostarczenia. Klient po otrzymaniu wiadomości sms lub na adres e-mail o nadaniu przesyłki może w łatwy sposób sprawdzić jej status i dowiedzieć się, w jakich godzinach spodziewana jest dostawa. Wystarczy na stronie internetowej dostawcy wpisać numer przesyłki i już w ciągu chwili uzyska informacje o zamówieniu. Co istotne śledzenie przesyłki jest bezpłatne.

Koszty wysyłki i odstąpienie od umowy

W związku z rozwojem e-commerce sklepy internetowe starają się, aby koszty dotyczące realizacji zamówienia internetowego były jak najniższe. Dlatego też jest tyle możliwości dostawy, spośród których Klient wybiera tę najkorzystniejszą pod względem cenowym. Możliwość całkowitego, częściowego odstąpienia od umowy zakupu lub reklamacji towaru jest wykorzystywana np.w przypadku niezgodności towaru, uszkodzenia bądź niezadowolenia z produktu. Paczkę można odesłać na adres sprzedawcy, włożyć do paczkomatu lub zamówić kuriera do domu. Produkt nie może posiadać śladów użytkowania, powinien być odpowiednio zapakowany. Pamiętaj, aby wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zwrotów umieścić na stronie internetowej sklepu. Co istotne coraz więcej sklepów umożliwia darmowy zwrot towarów, co zachęca Klientów do częstszych zakupów.

Czas realizacji zamówienia przez sklep internetowy

Wysyłka zamówień musi odbyć się w możliwie jak najkrótszym czasie. Najczęściej zamówienia składane w sklepach internetowych są realizowane w ciągu 1-2 dni roboczych. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość dostawy jeszcze tego samego dnia. Ważnymi czynnikami, które wpływają na czas realizacji zamówień, jest moment dokonania zakupów przez Klientów; godzina, o której kurier przyjeżdża do magazynu po paczki, a także moment wydania towaru kurierowi do dostarczenia. Krótki czas oczekiwania na dostawę zamówionego przez Klienta produktu jest niezwykle istotny. Jeśli paczka trafi do niego szybko, wpłynie to na pozytywną opinię na temat sklepu internetowego i zachęci do kolejnych zakupów.

Jak usprawnić proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym?

Ważnym działaniem przyczyniającym się do usprawnienia obsługi związanej z realizacją zamówień i wysyłką towarów jest outsourcing. Jest to zlecenie firmie zewnętrznej całościowej obsługi logistycznej dotyczącej kompletacji zamówień, aż po pakowanie, magazynowanie i przygotowanie zamówień do dostarczenia Klientom. Właśnie w takich działaniach firma FLEX LS jest najskuteczniejsza. Sklepy internetowe, które decydują się na takie udogodnienie, mogą liczyć na niższe koszty związane z wysyłką zamówień, a także zyskanie czasu na działania promocyjne i marketingowe. Nieocenione w sprawnym działaniu sklepu internetowego jest także wsparcie z zakresu integracji sklepu internetowego z firmami kurierskimi, dzięki którym sklepy otrzymują pomoc związaną z wysyłką zamówień, a także możliwość automatycznej wymiany danych dotyczących realizowanej dostawy. Ważnym działaniem usprawniającym proces realizacji zamówień są także integracje z serwisem księgowym, które dają możliwość automatycznego księgowania wpłat i bieżącej wymiany danych.