Obsługa logistyczna zwrotów i reklamacji e-commerce

Obsługa logistyczna zwrotów i reklamacji e-commerce to konieczność, aby prowadzony sklep generował dochody. Jeśli zajmujesz się handlem elektronicznym, zwroty są negatywnymi efektami zewnętrznymi dla Twojej firmy. Wpływają na jakość Twoich produktów, reputację marki i lojalność Klientów. Nie można ich całkowicie uniknąć, ponieważ zwroty są nieuniknioną częścią biznesu e-commerce. Ważne jest, aby zrozumieć, co oznaczają dla długoterminowych celów Twojej firmy. To ważne, abyś miał bardzo jasną politykę zwrotów i reklamacji produktów. Upewnij się też, że jest ona odpowiednio komunikowana – zarówno na stronie internetowej, jak i offline.

Psychologiczny wpływ zwrotów na Klientów

Zwroty od Klientów są głównym problemem dla każdego sprzedawcy detalicznego. Nie tylko kosztują firmę, ale także pochłaniają cenną przestrzeń na półkach, gdy sklep czeka na przybycie nowej przesyłki. Najważniejszą rzeczą jest zrozumienie, dlaczego Klienci chcą zwrócić swoje produkty. Powodów może być wiele, ale nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Aby zapobiec zwrotom, ważne jest, aby sprzedawcy wiedzieli, czego szukają ich Klienci i starali się spełnić te konkretne potrzeby. Istnieją dwa rodzaje zwrotów: zwrot produktu w celu uzyskania pełnej sumy pieniędzy albo wymiana na inny przedmiot. Te dwie możliwości mają swoje plusy i minusy:

  • Pełne zwroty: ta opcja umożliwia Klientom zwrot produktu i odzyskania swoich pieniędzy bez żadnych kosztów, co pozwala podejmować świadome decyzje zakupowe bez obaw o utratę środków na nietrafiony produkt.
  • Częściowy zwrot: ta opcja umożliwia Klientom zwrot części zakupionych produktów, taka praktyka również daje poczucie bezpieczeństwa, choć może wymagać uiszczenia kosztów nadania przesyłki.

Jak przetworzyć zamówienie zwrotu?

Proces zwrotu może być czasochłonny i podnosić koszty. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do skutecznej obsługi procesu zwrotu, w tym:

  • zrozumienie przepisów dotyczących zwrotów,
  • ustalenie, kto jest upoważniony do obsługi zwrotu,
  • określenie, w jaki sposób dokonać zwrotu.

Zajmiemy się sprawną obsługą zwrotów i reklamacji

Mądra obsługa zwrotów czy reklamacji w handlu elektronicznym może być wyzwaniem, ale jest również obecnie jedyną szansą na pozostanie na rynku. Dobrą wiadomością jest to, że łatwo jest zarządzać ilością zwrotów i ich wpływem na wyniki firmy. Sprawna obsługa reklamacji w sklepie internetowym oraz zwrotów dokonywanych drogą online przyczynia się do tego, że pomimo oddania zakupionego produktu, Klient wcale nie zniechęca się do dalszych zakupów w sklepie.


Zadbanie o odpowiednią obsługę zwrotów poprzez zlecenie nam jej realizowania sprawia, że towar zostaje szybko odebrany od Klienta, nie powodując zakłóceń w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W ten sposób we FLEX LS przy obsłudze zwrotów e-commerce i reklamacji generujemy dodatkowe oszczędności! Dzięki naszej pomocy jeden z najgorszych koszmarów związanych z obsługą Klienta w handlu elektronicznym, czyli zwrot zakupów, odejdzie w zapomnienie. W ramach outsourcingu magazynowego w Warszawie stosujemy najlepsze praktyki zarządzania zwrotami w celu zwiększenia sprzedaży online naszych Klientów. Wdrożymy je w Twojej firmie, abyś mógł w pełni korzystać z możliwości, jakie daje rozwój e-handlu. Zadbamy o to, aby zakupy online w Twoim sklepie były przyjemne i bezstresowe zarówno dla Ciebie, jak i Twoich Klientów.

Wygoda obsługi zwrotów i reklamacji przy hurtowniach dropshippingowych

Kiedy nie chcesz opierać się na dostarczaniu towaru z Twojego magazynu i korzystasz z dropshippingu kompleksowa obsługa reklamacji i zwrotów do sklepu to ogromna wygoda. W pakiecie naszych usług oferujemy m.in. kontaktowanie się z Twoimi Klientami drogą e-mail. Dzięki temu zajmowanie się reklamacją nie będzie stresujące. Zajmiemy się obsługą korespondencji online, aby Klienci czuli się zaopiekowani i spokojni o przebieg procesu reklamacji, wymiany lub zwrotu towaru.