Obsługa magazynowa sklepów internetowych

Jednym z najważniejszych aspektów e-commerce jest obsługa magazynowa sklepów internetowych. Właściwe magazynowanie towarów i przygotowanie odpowiedniej parceli do obsługi coraz to większej liczby zamówień jest kluczem do rozwoju sklepu. Jeśli jesteś zdecydowany na rozwój oraz poprawę obsługi Klienta, koniecznie musisz zdecydować, jak ma wyglądać magazynowanie produktów przeznaczonych na wysyłkę do Klientów. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na usługi firmy, która zajmuje się składowaniem towaru oraz dystrybucją przesyłek. Równie ważna jest pełna obsługa zwrotów i reklamacji sprzedanych produktów.

Rozwój za sprawą usługi e-commerce

Dobrze przygotowany magazyn sklepu internetowego jest kluczem do tego, aby rozwijać swój biznes e-commerce. Dlaczego warto zlecić pakowanie oraz inne usługi firmie zewnętrznej? Dzięki temu można skupić się na innych aspektach, które musisz rozwijać, jeśli chodzi o Twój sklep internetowy. Profesjonaliści zapewnią Ci również zadowolonych Klientów. Korzystając z usług firmy zewnętrznej, będziesz mieć pewność, że realizacją zamówień zajmują się kompetentne osoby. W efekcie zostaniesz odciążony od problemów, jakim jest m.in. obsługa paczek sklepu internetowego. Zamiast zajmować się wszystkimi aspektami prowadzenia biznesu, z powodzeniem skupisz się na reszcie usług Twojej firmy.

Dlaczego warto sięgnąć po obsługę logistyczną Twojego sklepu?

Profesjonalna obsługa sklepów internetowych oraz wysyłki towarów jest istotna, ponieważ zdecydowana większość Polaków korzysta z internetu. Oznacza to, że wśród nich znajdzie się wielu potencjalnych Klientów, a nie musisz się obawiać, że prawa do jakiegokolwiek modelu logistycznego są zastrzeżone. Samodzielne realizowanie zadań logistycznych nie jest jednak zbyt popularne. Tylko niewielki odsetek sklepów internetowych (i to dość małych) zajmuje się transportem towaru do Klienta. Większość podmiotów e-commerce decyduje się na usługi profesjonalistów.
Zewnętrzne firmy zajmują się dostarczaniem produktów w postaci różnych modeli współpracy. Niezwykle popularny jest fulfillment. To właśnie w nim możliwe jest pełne oddelegowanie działań logistycznych sklepu do firmy, która ma własny magazyn. W modelu tym zwykle funkcjonuje również logistyczna obsługa zwrotów. Z profesjonalnej obsługi sprzedaży korzystają przede wszystkim duże sieci sprzedaży internetowej, ale i mniejsze sklepy. Dzięki takiej decyzji mogą oni powierzyć towar w ręce profesjonalistów, a tym samym mają większa pewność, że Klienci będą w pełni zadowoleni.

Koszt magazynowania i utrzymania zapasów w logistyce

W magazynowej obsłudze sklepów internetowych ważne jest odpowiednie dopasowanie logistyki do branży i typu sprzedawanego towaru. Dynamiczne rozwijanie się wielu gałęzi gospodarki pomaga również wzmocnić dystrybucję przygotowanych produktów. Podstawowym problemem jest trudność w utrzymaniu zapasów w magazynie. Zazwyczaj sklep internetowy musi utrzymać co najmniej średni poziom zapasów, co wiąże się z koniecznością przeznaczenia na to konkretnych funduszy. Jednak utrzymanie magazynu z obsługą jest konieczne dla zachowania pełnej płynności łańcucha dostaw. Jeśli tych towarów nie będzie na stanie, Klient poszuka innego sklepu. Dlatego też zazwyczaj za 30-40% ogółu wydatków w logistyce odpowiadają koszty magazynowania.


Co składa się na łączną kwotę magazynowania?


Na łączną kwotę magazynowania składają się różnorodne typy opłat:


  • wynagrodzenia pracownicze,
  • koszty zużycia środków trwałych (budynków i wyposażenia) oraz środków nietrwałych,
  • zużycie paliw i energii,
  • ubezpieczenia,
  • straty,
  • remonty,
  • koszty starzenia się zapasów.

Starzenie się zasobów nie jest nowym problemem branży logistycznej. Nie jest to nic dziwnego. Wszakże, im dłuższy okres magazynowania produktu, tym większe ryzyko, że nie znajdzie się nabywca, a sam asortyment utraci swoje właściwości.

Optymalizacja kosztów obsługi magazynowej sklepu internetowego

Duże obroty towarem oznaczają, że przy korzystaniu z fulfilmentu nie musisz martwić się o powierzchnię magazynową. Co więcej, zyskujesz pewność, że wszystkie procesy magazynowo-dystrybucyjne są niemal całkowicie pozbawione błędu. Zazwyczaj płatność dotyczy opłat za miejsce wykorzystane, a dystrybucja stwarza dodatkową okazję do oszczędności. Wśród metod optymalizacji kosztów obsługi magazynowej sklepów internetowych można znaleźć również zdecydowanie się na oszczędzanie energii elektrycznej, a także na wynajem magazynów. Również popularne jest wdrażanie automatyzacji w przestrzeni magazynowej, co pozwala na redukcję liczby pracowników.

Przy jakiej ilości zamówień korzyści z wynajmu powierzchni magazynowej są największe?

Małe i średnie sklepy coraz częściej decydują się wynajem powierzchni do przechowywania wraz z obsługą magazynową sklepu. Taki krok zalecamy w przypadku sklepów, które obsługują miesięcznie od 100 do 1000 zamówień. Wynika to z tego, że cena outsourcingowego dostarczania produktów uzależniona jest od ilości zrealizowanych zamówień. Jeśli zamówienia będą wykraczały poza ten przedział, korzystniejsze może być zatrudnienie pracowników i wynajęcie własnej przestrzeni magazynowej. To będzie oczywiście zależało od wielu czynników, m.in. od specyfiki branży.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Inne Posty

fotografia produktowa

Wykonywanie zdjęć produktowych

Ecommerce to niewątpliwie wygodny i coraz częściej wybierany sposób zakupów. Minusem tej formy jest natomiast brak możliwości zobaczenia produktu na żywo. To właśnie główne powody,

fulfilment e commerce logistyka sklepow internetowych

Sklepy internetowe obsługa

Skutecznym sposobem na osiągnięcie sukcesu przy sprzedaży produktów online jest zadbanie o to, aby obsługa sklepów internetowych spoczywała w rękach profesjonalistów. Dzięki temu będziemy mieli

fulfilment e commerce logistyka sklepow internetowych

Konfekcjonowanie kosmetyków

Konfekcjonowanie kosmetyków to działanie specyficzna forma usługi, która związana jest z pakowaniem i przygotowywaniem towarów, a dokładniej kosmetyków. Kto zajmuje się konfekcjonowaniem kosmetyków? Procesem dostosowania

fulfilment e commerce logistyka sklepow internetowych

Magazynowanie Warszawa

Często zdarza się, że w naszym domu bądź biurze zaczyna brakować przestrzeni na składowanie rzeczy, których nie używamy. Problem ten pojawia się również w trakcie